بررسی ipadOS16  در رویداد WWDC2022
21 خرداد 1401 ساعت 14:59

بررسی ipadOS16 در رویداد WWDC2022

 

اپل در رویداد WWDC 2022 از نسل جدید سیستم عامل تبلت خود به نام iPadOS 16 رونمایی کرد. این سیستم عامل در ادامه سال جاری میلادی برای انواع آیپدهای اپل منتشر خواهد شد. ویژگی های جدید آیپد او اس 16 تا حد زیادی با iOS 16 مک او اس مشترک است. از جمله این ویژگی ها می توان به بازطراحی اپلیکیشن Home و پشتیبانی از Passkey در مرورگر سافاری اشاره کرد. با این حال تغییرات iPadOS 16 به این موارد محدود نیست

اپل معرفی آیپد او اس 16 را با تمرکز بر کار اشتراکی شروع کرد. در این نسخه از سیستم عامل می توانید کار اشتراکی را مستقیما از اپلیکیشن هایی مثل Pages یا iWorks شروع کنید و همزمان با همکاران خود روی یک سند کار کنید. البته این ویژگی پیش از این توسط گوگل و در قالب اپلیکیشن های تحت وب Docs یا Sheets ارائه شده بود. اپل این قابلیت را در مرورگر سافاری نیز تعبیه کرده و توسعه دهندگان با استفاده از API مخصوص می توانند آن را به اپلیکیشن های خود اضافه کنند.

اپلیکیشن جدید وایت‌بورد اپل به نام Free Form به آیپد او اس 16 اضافه شده تا شما و همکارانتان بتوانید روی یک صفحه مشترک به خلق ایده بپردازید. این اپلیکیشن از اپل پنسل نیز پشتیبانی می کند و انواع اسناد از جمله فایل های PDF و تصاویر را می توانید به آن اضافه کنید

اپل سرانجام قابلیت مدیریت پنجره‌ها را تحت عنوان Stage Manager به آیپد او اس 16 و مک او اس می آورد. این قابلیت به شما اجازه می دهد تا اپلیکیشن ها و پنجره های باز را سریع تر مدیریت کرده و بین آنها جابجا شوید. همچنین باز کردن گروهی از اپلیکیشن ها از نوار پایین نیز ممکن می شود.

اپل اپلیکیشن جدیدی برای اطلاع از وضعیت آب و هوا را به آیپد او اس 16 می آورد. همچنین اطلاعات آب و هوا از طریق API جدید در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت. صفحه قفل آیپد او اس نیز همانند iOS 16 دستخوش تغییر شده و حالا از ویجت‌های مختلف، تصاویر پس زمینه با عمق میدان متغیر و دیگر موارد پشتیبانی خواهد کرد.

 
 

گالری تصاویر پس زمینه با انواع و اقسام تصاویر ثابت و متحرک نیز در iPadOS 16 در دسترس خواهند بود. امکان ویرایش پیام‌ها، لغو ارسال و نشان‌گذاری پیام‌ها به‌عنوان پیام باز نشده نیز در اپ Messages به آیپد او اس 16 می آیند.

علاوه بر App Library که در iPadOS 15 وجود دارد، پارکر به قابلیت جدید و تقریبا مشابهی برای iPadOS 16 اشاره کرده است که Mission Control نام دارد و برنامه‌های در حال اجرا را برای دسترسی بهتر به شیوه‌های دیگری مانند دسته‌ای از کارت‌ها نمایش می‌دهد.

یکی از بهترین ایده‌های این مفهوم Popover Apps است که باعث می‌شود بتوانید برنامه‌ها را در پنجره‌ای شناور، بدون این که بخش بزرگ‌تری از صفحه را اشغال کنند، باز کنید. پارکر برای صفحه اصلی iPadOS 16 به سراغ ایده جسورانه‌ای رفته و در طراحی‌های خود به قابلیت اضافه کردن موسیقی، پادکست، کتاب یا محتوا مورد علاقه کاربران به آن اشاره کرده است؛ درست مانند کاری که کاربران macOS اکنون می‌توانند انجام دهند.

محتوای مختلف سرویس‌های اپل را می‌توان در کنار برنامه‌‌ها به صفحه اصلی اضافه کرد و هر کدام شکل‌های متفاوتی خواهند داشت و با دیگری متفاوت خواهند بود. در نهایت، این طراح Studio Mode را معرفی می‌کند که می‌تواند تجربه بسیار بد استفاده از آیپدبا نمایشگر خارجی را برطرف کند. با این ویژگی جدید زمانی که کاربران، ایپد ایر یا آیپد پرو با سیستم عامل iPadOS 16 را به نمایشگر خارجی متصل می‌کنند، می‌توانند کاملا به شیوه‌ی جدیدی از دسکتاپ بهره ببرند. 

 

 


پست‌های مشابه

Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
maryam shokati maryam shokati
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
Farima Ramezani Farima Ramezani
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin
Mozhgan Bolandin Mozhgan Bolandin

نظرات

(0)

دیدگاه شما

وارد کردن یکی از فیلد های موبایل و یا ایمیل الزامی باشد